Matala sesonki Tallinnassa on mahtava aika matkustaa!
Opas

Tallinna ilman turistivirtoja – miksi laukut kannattaa pakata juuri nyt

Olen aina rakastanut matkustaa matalan sesongin aikaan, kun kaupungeista näkee sen puolen, joka turistien vilinässä jää piiloon. Olen kävellyt New Yorkin Empire State Buildingiin tammikuussa ilman jonoja ja ihaillut Mona Lisaa Pariisissa lähes omassa rauhassani marraskuussa.

Vaikka Tallinna ei olekaan suurkaupunki, senkin parhaat puolet paljastuvat hiljaisina hetkinä. Matalan sesongin aikana pääset nauttimaan edullisista hotellihuoneista, viihtyä tunnelmallisissa kahviloissa ja kulkea mukulakivikaduilla omaan tahtiisi. 

Täällä ei paljon muita näy... ja se on mahtavaa se!

Tämä opas on sinulle, joka haluat kokea Tallinnan rennompana ja rauhallisempana – kaupunki odottaa sinua, ilman tungosta!

Opas on Visit Tallinnan kanssa tehty kaupallinen yhteistyö, jonka ideointiin ja toteutukseen sain täysin vapaat kädet.

Matala sesonki Tallinnassa – ihania koristeita kaupungin kahviloissa ja kaupoissa

Alla linkit oppaan eri osiin. Voit lukea koko sivun ylhäältä alas järjestyksessä tai palata kunkin osan päätteeksi takaisin tänne ylävalikkoon!

Matalan sesongin matkalle voi osua umpisurkeat kelit – tai upeat säät! Hyvillä varusteilla selviää voittajana siinä arpapelissä.

Mikä matala sesonki?

Matkailussa on matala sesonki silloin kun lapset ovat koulussa ja suuri osa ihmisistä töissä tai muuten kiireisiä arjen velvoitteiden vuoksi. Tuolloin hotellien aamiaishuoneissa on ihanan rauhallista, suosituistakin ravintoloista saa helpommin pöydän ja nähtävyyksissä on mukavan väljää.

Ennen joulua Tallinna vilkastuu muutamaksi viikoksi, mutta heti joulun jälkeen jatkuu taas hiljainen sesonki. Kuva: Visit Tallinn, Rasmus Jurkatam.

Koulujen talvilomat ja pääsiäinen vilkastuttavat matkailua jonkin verran, mutta maaliskuusta toukokuuhun on muuten hiljaisempaa – ja minusta siksi niin erinomaista aikaa tulla Tallinnaan!

Takaisin ylävalikkoon ↑↑↑↑

Oletko tulossa Tallinnaan joulun aikaan? Lue siis tämä opas: Joulu Tallinnassa – kaikki mitä haluat tietää, ja enemmän!

Miksi lähtisin matkaan matalan sesongin aikaan?

Eikös silloin ole kylmää ja kurjaa, pimeää ja märkää? Todennäköisesti. Mutta kun katson kaupunkia toisin silmin, Tallinna on matalan sesongin aikaan tosi paljon muutakin:

syysloma Tallinnassa
Tällainen kaunotar löytyy Kadriorgista.

Kauneus! Syyskuun lopussa ja lokakuussa nautin ruskan väreistä. Loka–marraskuussa illat pimenevät aikaisin, ja taivas heittelee vettä niskaan… silloin Tallinnan märät mukulakivet ja himmeät katuvalot tarjoilevat silmänruokaa.

Klikkaa itsesi tänne, niin kerron sinulle mihin kannattaa suunnistaa ihailemaan ruskan värejä, syysmyrskyn tyrskyjä tai sateen kiillottamia katukiviä.

Matala sesonki Tallinnassa on kaunista ja tunnelmallista. Tämä on Pühavaimun kirkko ja Maiasmokk-kahvila
Tämä on ehkä kauneinta mitä syksyinen Tallinna tarjoilee: märät katukivet heijastavan valoja niin kauniisti!

Hinnat! Matkailijalle matala sesonki on tietysti kiinnostava myös budjetin takia. Hotellit ja huoneistot maksavat murto-osan kesän hinnoista, ravintolat järjestävät huokeita teemaviikkoja ja baareissa on happy hour -tarjouksia.

Myös matkanjärjestäjien paketit ovat aivan eri hinnoissa kuin korkean sesongin aikaan.

Tällaisia kylttejä ei kesällä pahemmin näe, mutta syyskuussa niitä alkaa tupsahdella katukuvaan.

Hiljaisuus! Ihmisvilinässä on oma meininkinsä, mutta itse nautin matalan sesongin rauhasta: kauppakeskuksissa on rauhallista, saan helposti pöydän ravintolasta eikä kadulla pompi ihmisiä eteen kuvatessani vaikkapa vesilätäkön heijastuksia.

Näköalapaikoilla riittää vilinää kesäisin, mutta matalan sesongin aikaan voit osua paikalle aivan yksin! Kuva: Visit Tallinn, Kadi-Liis Koppel

Tunnelma! Syksy ja talvi ovat minulle rentoutumisen ja tunnelmoinnin aikaa. Miten ihanaa onkaan lillua kylpylän poreissa, kun ulkona sataa räntää, tai herkutella leivosta viihtyisässä kahvilassa katsellen ikkunan takana sateessa kulkevia ihmisiä. 

Tänne keräsin vinkkejä takkatuliravintoloista ja kutsuvista kahviloista.

Takaisin ylävalikkoon ↑↑↑↑

Tallinnan ravintolat näyttävät erityisen kutsuvilta kun ulkona on pimeää ja märkää. Kuva: Visit Tallinn, Thomas Lotter.
Matala sesonki Tallinnassa on hyggeilyn aikaa – tämä on suklaakahvila pierre
Pystytkö lähtemään reissuun silloin kun muut ovat töissä? Suosittelen! Matalan sesongin Tallinna kutsuu viihtymään. Kuva: Visit Tallinn, Rasmus Jurkatam

Kuka pystyy lähtemään matalan sesongin matkaan?

Kouluikäisten lasten perheiden on ajoitettava pidemmät lomareissut koulujen lomien mukaan, mutta paljon on meitä muita, jotka pystymme lähtemään reissuun muulloinkin.

Aika kiva työpiste vai mitä? Ja Tallinnasta löytyy baarien lisäksi paljon muitakin työskentelyyn sopivia paikkoja.

Joustaako työnantaja loma-ajankohtien suhteen? Ehkä oletkin valmis tekemään hommia muiden lomaillessa ja lomailet edullisempaan aikaan, jolloin muut ovat palanneet töihin.

Matalan sesongin reissua kannattaa harkita, jos sinulla ei ole lapsia tai he ovat lentäneet pesästä. Se on mitä mainion reissuajankohta myös työelämän taakseen jättäneille eli onnellisesti eläköityneille.

Alle kouluikäisten lasten perheille matala sesonki voi olla mukavan edullinen ja rauhallinen matkustusajankohta.

Onko sinulle kertynyt ylityövapaita? Pitkä viikonloppu tai muutama arkipäivä matalan sesongin aikaan on mitä mainioin pikaloma arjesta.

Teetkö etätöitä? Workcation on viime vuosien kasvava trendi. Jos työnantajallesi on samantekevää missä hommia teet, niin miksi et lähtisi hiljaisen tunnelmalliseen Tallinnaan!

Ja hei: toki lapsiperhekin voi keventää kouluvuotta pienellä viikonloppureissuilla, joten matalan sesongin reissuun voi lähteä kuka tahansa!

Takaisin ylävalikkoon ↑↑↑↑

Syksyn sävyt sopivat minusta Tallinnan puutalojen väreihin ihan erityisen hyvin. Tämä kaunotar on Kadriorgissa.

Kaunista ja kuvauksellista – vinkkejä valokuvaajalle

Syyskävelyt ruskan värittämässä Kadriorgin puistossa kuuluvat jokaiseen syksyyn. Puiden ja pensaiden keltaisen ja punaisen sävyt sopivat erityisen hyvin Tallinnan puutalokaupunginosien talojen murrettuihin väreihin. Vie siis kamerasi kävelylle Kalamajan, Pelgulinnan, Kadriorgin, Kassisaban tai Uus Maailm -kaupunginosaan.

Lue myös tämä opas: Tallinnan erilaiset kaupunginosat.

Tällaista tunnelmaa ei kesällä ole! Tämä talo on Pelgulinnassa.

Loka-marraskuun märkinä ja pimeinä iltoina Vanhassakaupungissa tapahtuu pieniä ihmeitä: rakastan sitä, miten sateen kastama katukivetys muuttuu kiiltäväksi heijastaen keskiaikaisen kaupungin kaasulyhtymäisten lamppujen valoja. Maagisen kaunista!

Vaikka olen ikuinen kesän ystävä, syksyn sateiden kiillottamat katukivetykset ovat yksi koko vuoden lempiasioitani.

Olde Hansan edustalla soihdut loimottavat, ja pikkukauppojen, ravintoloiden ja baarien ikkunoista tulvii lämmintä valoa syksyn viilentämille kujille. Laboratooriumi, Katariina käik, Pikk Jalg, Müürivahe… Vanhankaupungin kujat ovat tunnelmallisimmillaan syksyn pimeinä iltoina.

Matala sesonki Tallinnassa on kynttilänvaloa ja tunnelmaa
Olde Hansan terassilla kynttilät loistavat talvellakin.

Joulunaikaan kaupunki loistaa kuin jalokivi: poimi tästä oppaastani vinkit jouluiseen Tallinnaan.

Mutta kun pyhät on juhlittu, jatkuu taas matala sesonki – nyt kylmänä ja lumisena, jos säiden haltiat suovat. Jälleen on kuvattavaa niin Vanhassakaupungissa kuin muuallakin Tallinnassa – myös merenrannalla!

Tallinna muuttuu idylliseksi talven ihmemaaksi heti kun tulee vähänkin lunta. Tässä tunnelmaa Telliskivestä. Kuva: Visit Tallinn, Rasmus Jurkatam.

Korkeasesonki alkaa vasta kesäkuussa, joten matalan sesongin matkailija voi nauttia luonnon heräämisestä Tallinnassa. Kadriorgin valkovuokot, japanilaisen puutarhan kirsikkapuut ja Kalamajan toukokuinen vihreys tarjoavat upeita elämyksiä ennen turistisesonkia.

Takaisin ylävalikkoon ↑↑↑↑

Keilajoen kevääseen kuuluukarhunlaukkatuppaissa pyllistely. Voi että miten hyvää pestoa karhunlaukasta tulee!
Hyvät varusteet ovat matalan sesongin reissujen a ja o.

Miten varustautua matalan sesongin reissuun?

Matala sesonki on edullinen ja rauhallinen ennen kaikkea siksi, että suurella todennäköisyydellä sää on joko epävakainen, huono tai umpisurkea. Matalan sesongin matkailijan tärkein varustus ovatkin siis kunnon vaatteet ja jalkineet – ja positiivinen asenne!

Naisellista? Ei kovinkaan. Käytännöllistä? Erittäin!

Itse en ollut ennen kovinkaan innokas pipon käyttäjä, mutta merituulen tuivertamassa Tallinnassa piposta on tullut luottokaverini.

Riittävästi vaatekerroksia, tarvittaessa sadetta pitävät päällysvaatteet, kunnon hanskat, sään mukaiset kengät – niillä pääse pitkälle!

Hyvä uutinen on se, että Tallinnassa on ihania käsityöliikkeitä joista voi ostaa lisää lämmintä vaatetta jos vilu yllättää.

Ja muista, että pakkaskelien alkaessa Tallinnan kadut voivat olla todella liukkaita. Liukuestekengät tai -pohjat ovat siis kelpo reissuvarusteet. Mutta kyllähän me suomalaiset kaikki tämä tiedetään.

Muista heijastin! Sen käyttö on Virossa lain mukaan pakollista.

Visit Tallinnakin tietää kaiken tämän, ja on siksi koonnut omat varustautumisvinkkinsä tänne

Takaisin ylävalikkoon ↑↑↑↑

Tällaisella kelillä ei oikein ulkoilu maistu. Onneksi Tallinnassa tekemistä riittää sisälläkin!

Mitä tekisi, kun ulkona on kylmää ja märkää?

Vaikka mitä! Minulla on paljon asioita, joita en kesällä malta tehdä, mutta jotka suorastaan huutavat luokseen, kun päivät lyhenevät enkä viihdy ulkona säidenkään puolesta. Tällaisia juttuja listaan tähän osioon (valikko seuraavan kuvan alapuolella).

Kylpylät ja saunat: mahtava tapa paeta märkää ja pimeää

Minusta on Tallinnaan muuttoni jäkeen tullut melkoinen kylpyläfani! Käyn niissä ympäri vuoden, mutta erityisen herkkua kylpylään karkaaminen on kun ulkona vihmoo vettä tai räntää, ja kylmä tuuli tuivertaa.

Yksi hyvä idea on valita majapaikaksi kylpylähotelli. Voit myös vierailla yleisessä kylpylässä, mikäli majoitut tavallisessa hotellissa tai huoneistossa, taikka olet kaupungissa päiväretkellä.

Mustamäki Elamus Spa
Elamus Spa on nimensä mukainen: elämys!

Tälle Visit Tallinnan sivulle on listattu sekä kylpylähotelleja, vesipuistoja että yleisiä kylpylöitä. 

Itse käyn vuorotellen Õismäen Ring Spassa ja Mustamäen Elamus Spassa – suosittelen lämpimästi molempia.

Kalev Spa ja kylpyläosasto
Sisällä kylpylässä on lämmintä vaikka ulkona olisi millainen keli. Kalev Span suurten ikkunoiden takana aukeaa Kanutin puisto.

Elamus Spa on suurempi, ja sieltä löytyy lisämaksusta myös pelkästään aikuisille tarkoitettu osasto. Syksyllä 2024 aukeaa uudistettu Elamus Span lastenalue vesiliukumäkineen. Uutuus on myös Baltian suurin, lähes 100 ihmisen sauna, jossa järjestettävät rituaalit ja esitykset ovat jotain, mitä Suomesta ei löydy.

Yksi Elamus Span 21 saunasta on ulkona.

Ring Spa on tyyliltään raikkaan skandinaavinen, ja kooltaan Elamus Spata pienempi. Itse pidän kovasti sen sauna- ja allasvalikoimasta: venäläinen sauna, puulämmitteinen ulkosauna ja suolasauna ovat suosikkejani. 

Lämpimässä porekylvyssä unohtuu syksyn sateet ja talven tuiskut. Tämä on Ring Spa Õismäellä.

Visit Tallinn on koonnut tälle sivulle käymisen arvoiset yleiset saunat, ja sieltä voit lukea myös virolaisesta saunakulttuurista. Listan eksoottisin sauna löytyy Heldeke!-klubilta. 

Takaisin tekemistä-osion valikkoon ↑↑↑↑

Takaisin ylävalikkoon ↑↑↑↑

Pimeään vuodenaikaan Tallinnan ravintoloissa on aivan oma tunnelmansa. Tässä Frenchyn tyylinäyte.

Ravintolat: holvikellarien tunnelmaa ja takkatulen rätinää

Hämyiset kellariravintolat ja baarit eivät oikein houkuttele niin kauan kuin aurinko paistaa ja on lämmintä, mutta syksyn tullen tilanne muuttuukin täysin!

Tallinnassa on koko joukko ravintoloita ja baareja, jotka kutsuvat viihtymään iltojen pimetessä varhain, tai kun taivaalta vihmoo vettä:

Matala sesonki Tallinnassa: Olde Hansa
Olde Hansa hallitsee tunnelmoinnin ympäri vuoden, mutta matalan sesongin aikaan se on erityisen kutsuva!

Esimerkiksi Olde Hansa voi kesäsesongin aikaan olla hälyisen täynnä, mutta matalan sesongin aikaan sinne on helpompaa saada pöytä. Sadat kynttilät luovat tunnelmaa sen kolmeen kerrokseen, ja keittiön loihtimat täyteläiset annokset ovat kuin tehty syksyiseen herkutteluun.

Lue tämäkin: Olde Hansa – turistihumpuukia vai todellinen helmi?

Odessa ravintola tallinna
Odessassa on sekä tunnelmalliset holvikaaret että suuret ikkunat – harvinainen yhdistelmä! Klikkaa kuvaa ja lue lisää tästä ukrainalaisravintolasta.

Varsinkin Vanhassakaupungissa tunnelmallisia ravintoloita riittää: ukrainalaisravintola Odessa, virolaisia makuja loihtiva Trofé, tapasravintola Kaheksa ja monet muut. Älä myöskään missaa uutta Taru Sormusten Herrasta -teemaista Päätön Kana -kievaria Katariina käikillä! 

Lee ravintola Tallinna
Tämä takkakaunotar on ravintolassa nimeltä Lee. Klikkaa kuvaa ja lue siitä lisää!

Tallinnassa on myös ravintoloita, jossa palaa elävä tuli takassa tai kaminassa:

Tallinnan ravintoloissa osataan sesongin raaka-aineiden käyttö, joten monissa ravintoloissa kesäiset kevyet ruokalistat muuttuvat syksyisen täyteläisiksi. Itse yritän löytää listalta riistaa, samoin punajuuresta ja muista juureksista loihdittuja herkkuja. Myös haudutettua hapankaalia on monen ravintolan annoksissa.

Takaisin tekemistä-osion valikkoon ↑↑↑↑

Takaisin ylävalikkoon ↑↑↑↑

Keitto on ihanaa kylmän kauden ruokaa! Lähes jokaisessa Tallinnan ravintolassa on tarjolla yksi tai useampi vaihtoehto.
Kuva: Visit Tallinn, Rene Altrov.

Syksy ja kahvilat = täydellinen yhdistelmä

Tallinna ihanat kahvilat suorastaan huutavat luokseen kun ulkona on kylmää, märkää ja pimeää. Tähän oppaaseen olen koonnut kaupungin parhaat kakku- ja leivoskahvilat, tänne puolestaan kannattaa klikata jos olet herkullisen pullan ystävä.

Jos et osaa päättää kummasta pidät enemmän, niin eipä hätää: tässä oppaassa on kaikki kaupungin viihtyisimmät ja herkullisimmat kahvilat.

Kirjakauppa-kahvila Tallinnassa
Kirjakauppakahvila REaD on yksi supersuosikkejani Tallinnassa.

Ihan erityisesti haluan nostaa Põhjalan tehtailla olevan REaD-kirjakaupan ja sen pienen kahvilan: kirjanystävä voi napata raitsikan numero 1, 2 tai 5 ja ajella Koplin perukoille tunnelmoimaan.

Lue myös tämä: Kirjakauppakahvila REaD on nyt auki, ja se on ihana!

III Draakonissa on tunnelmaa vuoden ympäri, mutta aivan erityisesti se houkuttelee minua pimeään vuodenaikaan.

Toinen erityisen hyvin syksyiseen tunnelmointiin sopiva kahvila on Raatihuoneen laidalla holvikellarissa oleva Kehrwieder.

Älä myöskään unohda torin toisella laidalla, raatihuoneen alakerrassa olevaan III Draakon -kievaria. Siellä hörpin kynttilän valossa lämpimän suolaisen tai makean piirakan kaveriksi kahvia tai vaikka glögiä.

Takaisin tekemistä-osion valikkoon ↑↑↑↑

Takaisin ylävalikkoon ↑↑↑↑

Peppersackin kahvilan ikkunasta aukeaa näkymät Vana turg -aukiolle.

Sataa sataa ropisee… mutta ikkunan takana!

Yksi lempipuuhiani kökköjen säiden vuodenaikoina kaupungissa on istahtaa lehden, kirjan tai läppärin kanssa kahvilaan, baariin tai ravintolaan, jonka ikkunapöydästä aukeaa näkymät kadun vilinään.

On kivaa katsella ulkona kiiruhtavia ihmisiä, kun itse istuu lämpimässä sisällä!

maiasmokk kahvila tallinnassa
Maiasmokkissa voi kesäaikaan käydä kova vilinä, mutta syksyn tullen sekin hiljenee.

Tällaiseen fiilistelyyn sopivia paikkoja ovat mm. Vanhankaupungin kahvilat Saiakang, Maiasmokk ja Lummus. Raatihuoneentorin laidoilla ja Harju-kadulla on monta ravintolaa, jotka ovat kesällä täynnä ihmisiä mutta hiljaisen sesongin aikaan… no, hiljaisia!

Lue tämäkin: Maiasmokk on todellinen klassikko.

Hobujaaman Reval-kahvilan jättisuurista ikkunoista aukeaa näkymät kaupungin ehkä vilkkaimpaan risteykseen.

Rotermannin laitamilla olevan Reval-kahvilan suurista ikkunoista voi tarkkailla Hobujaaman ihmisvilinää, saman alueen sydämessä Orangeriessa näkymät aukeavat Rotermannin aukiolle.

Taidemuseo Kumun Reval-kahvilassa on myös erityisen paljon ikkunoita, ja siksi sielläkin on niin hauskaa istuskella huonolla säällä.

Matala sesonki Tallinnassa on kaunista ja rauhallista aikaa
Syksyinen kaupunki ja kahvilan tai ravintolan ikkunapöytä – siinäpä tunnelmallinen yhdistelmä!

Monissa Tallinnan ravintoloissakin on houkuttelevia ikkunapöytiä: Must Puudel, Kennedy’s, Peet Ruut, Väike Rataskaevu, Kompressor ja 5Senses tulevat mieleen Vanhastakaupungista, muualla kaupungissa mm. Pomo, Rohe, Boheem, F-hoone ja Päris.

Takaisin tekemistä-osion valikkoon ↑↑↑↑

Takaisin ylävalikkoon ↑↑↑↑

Väike rataskaevu
Ooppera tallinnassa

Matala sesonki mutta korkeita ääniä: oopperaan!

Minulle oopperan kauden avaus on varma syksyn merkki ja matalan sesongin alkamisesta. Oopperaliput ovat Tallinnassa suhteellisen edullisia, joten juhlava ilta ei rokota kukkaroa ihan mahdottomasti.

Väliaikatarjoilut tekevät oopperaillasta erityisen juhlavan. Muista tilata ne ennakkoon!

Lue täältä juttu, johon keräsin vinkkejä oopperavierailuun: suosittelen mm. väliaikatarjoilun tilaamista etukäteen. Virolaisille oopperassa käynti on juhla, joten ilta oopperassa on turistillekin ylellinen irtiotto syksyn harmaudesta tai talven kylmyydestä.

Jos ooppera on juhlavaa, niin Paavli kultuurivabrik on rennon boheemia. Klikkaa kuvaa niin pääset heidän Facebook-sivuilleen.

Kaupungissa on toki tarjolla paljon muutakin musiikkia kuin oopperaa. Tein tämän oppaan auttaakseni seuraajiani löytämään Tallinnan tapahtumista oman reissun kohdalle osuvia tapahtumia.

Lue tämäkin: Tapahtumat Tallinnassa – kaikki kalenterit ja tapahtumapaikat samassa osoitteessa!

Takaisin tekemistä-osion valikkoon ↑↑↑↑

Takaisin ylävalikkoon ↑↑↑↑

Kauneushoitola Tallinnassa

Hemmottele itseäsi

Kesän ranta- ja mökkikauden jälkeen kroppa ja kasvot kaipaavat (Madventures Rikun ja Tunnan sanoin) kuositusta. Ja vaikka ei kaipaisikaan, niin mikä onkaan ihanampi piilopaikka huonolla ilmalla kuin erilaiset hoitolat!

Virolaiset itse käyttävät paljon kauneus- ja hyvinvointipalveluja, joten Tallinnassa riittää turistillakin valinnanvaraa.

Kalev Spa hieronta
Monessa hotellissa on oma hoitola. Tämä kuva on Kalev Spasta.

Tällä Visit Tallinnan sivulle on koottu hotelleja, joissa on hyvinvointikeskus. Samalta sivulta löydät myös kaupungin yleisiä saunoja ja kylpylöitä. 

Tämän linkin taakse keräsin Bookingista hotelleja, joissa spa tai hyvinvointikeskus.

Day Spa -paketti on täydellinen, muutaman tunnin irtiotto arjesta. Niissä on hinta ja laatu hyvässä suhteessa, sillä pakettiin kuuluu usein kylpyläosaston käyttö ja joku hoito tai pari, toisinaan ruokailukin.

Katselin että Swissôtelissa on mm. tällainen, Telegraafissa tällainen, Kalev Spassa tällaisia ja Metropol Spassa tällaisia day spa -paketteja.

Nyt tuli kova hinku itsellekin lähteä testaamaan näitä, jahka pahin rospuuttokausi alkaa! Ja tässä mainitut ovat toki vain pieni otos – vastaavia löytyy lähes kaikista hotelleista, joissa on kylpylä ja hoitola.

Takaisin tekemistä-osion valikkoon ↑↑↑↑

Takaisin ylävalikkoon ↑↑↑↑

White guide 2022 Tallinna ja Noa
Talvinen maisema on erityisen ihana kun siitä nauttii ravintolan pöydässä! Tämä on ravintola Noa.

Illalliset pitkällä kaavalla

Kesäsesongin aikaan minun tulee harvemmin istahdettua pitkälle, useamman ruokalajin illalliselle. Vaan kun matala sesonki alkaa ja ravintoloissa on taas rauhallisempaa, alkaa myös pitkien nautinnollisten herkkuhetkien aika!

taidetta ravintola annon seinällä
Ravintola Annon syksyistä tunnelmaa.

Tällä Visit Tallinnan sivulla on Michelin ja Falstaff -oppaiden mainitsemia tai tähdittämiä ravintoloita – useissa niissä tarjolla useamman ruokalajin maistelumenuita. 

Tämän linkin taakse minä kokosin muutaman ravintolan, joka sopii hienompaan, koko illan kestävään herkutteluun.

Jos olet hyvän ruuan ystävä, niin syksyllä ja keväällä kannattaa suunnitella Tallinnan reissu ravintolaviikkojen aikaan! Niiden aikaan kymmenet kaupungin ravintolat tarjoavat maltillisesti hinnoiteltuja 2–4 ruokalajin lounas- ja illallismenuita.

Tapahtumat ovat suosittuja ja parhaat varataan nopeasti täyteen, joten kannattaa olla ajoissa hereillä:

  • Food Lover -viikon sivustolla on sen tapahtuman ajankohdat ja mukana olevat ravintolat
  • Suurin ja tunnetuin on kaksi kertaa vuodessa järjestettävä Tallinn Restaurant Week. Sen sivustoa seuraamalla tiedät milloin seuraava järjestetään. 

Takaisin tekemistä-osion valikkoon ↑↑↑↑

Takaisin ylävalikkoon ↑↑↑↑

Elokuvateatteri indie ja arthouse tallinna

Valkokankaan taikaa elokuvissa

Kun syksy ja sateet alkavat niin meikätädin voi bongata jostain Tallinnan lukuisista elokuvateattereista.

Elokuvia ei tietenkään ole tekstitetty suomeksi, joten täällä leffassa käynti vaatii puhutun englannin ymmärtämistä. Mutta jos se sujuu, niin lämmin suositus Tallinnassa elokuvissa käynnille:

  • lippujen hinnat ovat selvästi edullisempia kuin Suomessa
  • Tallinnassa on hulppean kokoisia ja laadukkaita elokuvateattereita
  • Tarjontaa on paljon, joten katsomossa voi olla vain muutama ihminen seuranasi
Apollo Kino Solariksen yksi sali on aivan uutta ICE IMMERSIVE® teknologiaa. Tätä et voi Suomessa kokea, sillä Viron lisäksi vasta yhdessä muussa Euroopan maassa on tällainen teatteri. Kuva: Apollo Kino, Rasmus Valdmann

Hyvä uutinen elokuvien ystävälle: valtavirtaelokuvien lisäksi Tallinnassa on useampiakin teattereita, joissa pääsee nauttimaan eurooppalaisista laatuelokuvista tai pienemmän budjetin indie-leffoista.

Kurkkaa vaikka millainen ohjelmisto tällä hetkellä on sellaisissa teattereissa kuin Artis tai nostalginen Sõprus.

Elokuvat tallinna
Tunnelmaa Sõpruksen elokuvateatterin portaikossa.

Täkäläiset leffateatterit sopivat loistavasti hyggeilyyn, sillä saliin saa viedä teatteri aulassa tai baarissa (Sõprus) myytyjä virvokkeita – myös alkoholipitoisia. Tarjoilujenkin hinnat ovat maltillisia.

Takaisin tekemistä-osion valikkoon ↑↑↑↑

Takaisin ylävalikkoon ↑↑↑↑

Monessa museossa on hauskoja juttuja, joiden kanssa on kivaa ottaa vaikka Instagram-kuvia. Tämä peililabyrintti oli Energian oivalluskeskuksessa.

Museot ja näyttelyt

Jos syksyn tai talven säät eivät innosta kaupunkikävelyyn, niin Tallinnahan on täynnä kiinnostavia museoita!

Tiedän, että osa teistä kiertää museot kaukaa – mutta anna mahdollisuus näille ei-niin-perinteisille museoille! Interaktiivinen Energian oivalluskeskus, visuaalisesti upea merimuseo Lennusadam ja keksintötehdas Proto ovat kohteita, joissa viihtyy, vaikka et olisikaan perinteisten museoiden ystävä.

Pop-taiteen museo PoCo:n kokoelma teki vaikutuksen: seinillä on valtava määrä tunnettuja töitä.

Tällä Visit Tallinnan sivulla on listattu kaikki Tallinnan museot! 

Yksi hauska tapa ottaa Tallinnan museot perusteellisesti haltuun on ostaa Tallinn Card. Sen kanssa aukeavat kaikkien Tallinnan museoiden ovet, ja kaupan päälle vielä ilmainen joukkoliikenteen käyttö.

Tämä kannattaa lukea: Henna testaa – Tallinn Card -kortista tehot irti!

Tallinn Card on myös julkisen liikenteen ilmaislippu.

Älä unohda, että monissa Tallinnan museoissa on myös kahvila tai jopa ravintola. Lennusadaman Maru, Kumun Reval, Ulkomuseon Kolun kievari, Teletornin sekä Proton ja Fotografiskan kahvilat tarjoilevat makeiden herkkujen lisäksi ruoka-annoksia. Kaikki museokahvilat löydät tältä Visit Tallinnan sivulta

Takaisin tekemistä-osion valikkoon ↑↑↑↑

Takaisin ylävalikkoon ↑↑↑↑

Proton kahvila on niin hienon näköinen, että siellä kannattaa piipahtaa vaikka itse keksintötehtaaseen ei ehtisikään!
Vuoden 2024 hääpäivänä oli niin lämmintä että tarkenimme istua terassilla kynttilänvalossa!

Syksy on romanttinen  vuodenaika!

Kellastuvat lehdet, kynttilöiden ja lyhtyjen lämmin valo kahviloissa ja ravintoloissa, hetket kylpylän lämmössä tai tyhjän hiekkarannan syystuulessa, sekä tunnelmalliset hetket kartanoissa tai hotelleissa – syksy on täydellinen aika romanttiseen yhdessäoloon.

Hienoimpien hotellien aamiaisilla on tarjolla myös kuohuvaa. Tässä Schlösslen tunnelmaa.

Olen viettänyt hääpäivää syyskuussa jo 25 vuotta, joten tiedän mistä puhun!

Tallinna tarjoaa upeat puitteet romanttiseen minilomaan. Aloittakaa päivä ylellisellä aamiaisella esimerkiksi Schlösslessä, Swissôtelissa, Radisson Collectionissa tai Nunnessa.

Jatkakaa päivää kävelyllä Kadriorgin puistossa tai Piritan rannalla, ja nauttikaa leivoskahvit jossain tämän jutun esittelemässä paikassa.

Hiljainen ja tunnelmallinen Vanhakaupunki tarjoaa täydelliset puitteet romanttiselle minilomalle.

Sen jälkeen on aika vaihtaa päivävaatteet kylpytakkiin ja lähteä hemmoteltavaksi Day Spahan. Muutaman tunnin rentoutumisen jälkeen onkin aika suunnata illalliselle (katso ravintolavinkit tästä).

Tai ehkä valitsette rauhallisen illan peiton alla hotellihuoneessa ja annatte huonepalvelun hoitaa ruokapuolen. 

Millainen hotelli valita? Nunne-hotellin kulmahuone voisi olla yksi vaihtoehto!

Tallinna on hurmaava kohde romanttiselle minilomalle – vaihtoehtoja riittää!

Poimi täältä Visit Tallinnan vinkit romanttiseen minilomaan: Visit Tallinnan romanttisimmat kohteet.

Takaisin ylävalikkoon ↑↑↑↑

Ehkä sittenkin vähän aktiivisempaa menoa?

Kesä on täynnä tapahtumia, mutta myös matalan sesongin aikana Tallinnassa riittää tekemistä ja tapahtumia. Voit tutustua tämän hetken tarjontaan Visit Tallinnan tapahtumasivulta.

Kannattaa kuitenkin muistaa, että kaikki konsertit ja tilaisuudet eivät aina ehdi sivuille, joten tapahtumien löytäinen voi olla hieman haastavaa. Siksi kokosin tähän oppaaseen vinkkejä tapahtumien metsästykseen.

Syksyllä Tallinnassa järjestetään esimerkiksi Tallinn Fashion Week ja Tallinnan Design Festival, sekä lähes koko marraskuun kestävä upea PÖFF – Pimeiden öiden elokuvafestivaali

Keväällä taas voit nauttia Tallinn Music Weekistä ja Jazzkaar-festivaalista, jotka molemmat tarjoavat ohjelmaa matalan sesongin aikaan. Jazzkaaren syysversio Sügisjazz ilahduttaa musiikin ystäviä myös syksyllä. 

Virolaisen käsityön jättitapahtuma Mardilaat eli Martin markkinat järjestetään joka vuosi marraskuussa.

Lisäksi syksyllä järjestetään Ruokamessut , Vegaanimessut ja käsityöharrastajien jättitapahtuma Mardilaat eli Martin Markkinat.

Takaisin ylävalikkoon ↑↑↑↑

Tallinnan yöelämä tarjoilee vaihtoehtoja hämyisistä pikkubaareista suuriin yökerhoihin – jokaiseen makuun jotakin.

Yöelämää ja baareja

Kesäöinä ei välttämättä malta sukeltaa kaupungin yökerhojen ja baarien sykkeeseen vaan tulee viihdyttyä enemmän ulkosalla ja terasseilla. Syksyn ja pimeiden iltojen tullen tilanne muuttuukin sitten täysin!

Vauhdikkaaseen yöelämään olen aika huono opas: semitylsä täti-ihminen, joka käy aika vähän Tallinnan yöelämässä. Visit Tallinna on onneksi ajan tasalla ja tehnyt tämän mainion listauksen kaupungin yöklubeista ja menopaikoista. 

Whisper sister salakapakka ja sen mukava ja taitava baarimestari
Whisper Sister salakapakka ja sen mukava ja taitava baarimestari.

Omia iltasuosikkejani ovat salakapakat ja viinibaarit, joita löytyykin Tallinnasta moneen makuun! Poimi tästä salakapakkajutustani vinkit, miten pääset sukeltamaan kieltolain ajan hämyiseen tunnelmaan (ja nauttimaan erinomaisista cocktaileista). Viinibaarioppaani kanssa puolestaan viininystävä löytää käymisen arvoisia paikkoja.

Tallinnan huippuravintolat:Horisont
Swissôtelin ylimmän kerroksen baarin näköalat ovat kaupungin ehkä upeimmat.

Matalan sesongin iltoina voi myös olla helpompi löytää pöytä upeista näköalabaareista, joihin kesäisin on usein tunkua. Esimerkiksi Swissôtelin ja Radisson Collectionin ylimmistä kerroksista avautuvat huikeat näkymät yövalaistuun Tallinnaan.

Oletko muuten jazzin ystävä? Swissôtelin näköalabaarissa on matalan sesongin ajan maanantaisin jazz-iltoja.  

Takaisin ylävalikkoon ↑↑↑↑

Öinen Vanhakaupunki voi tuntua aavemaiselta...

Huhuu… kummitusjuttuja ja muuta mystistä

Hiljaisen ja hämärän sesongin aikaan voi sukeltaa myös haamujen ja henkien maailmaan, sillä virolaisethan rakastavat kummitusjuttuja!

Tällä Visit Tallinnan sivulla on kerrottu kahdeksasta Tallinnan kummitustalosta. Tarua vai totta? Ainakin viihdyttävää ja vähän jännittävääkin! 

Tallinnassa järjestetään myös paljon kiinnostavia opastettuja kierroksia, joista nämä Visin Tallinnan listaamat sujuvat loistavasti juuri syksyyn ja matalaan sesonkiin! 

Takaisin ylävalikkoon ↑↑↑↑

Tallinna hiljaisena – elämys, jota et halua missata

Matalan sesongin Tallinna on salainen suosikkini, joten toivon että löydät siitä yhtä paljon iloa kuin minäkin.

Kun turistimassat ovat poissa, pääset rauhassa tutustumaan kaupungin kulttuuriin, hemmottelemaan itseäsi kylpylässä tai nauttimaan vaikkapa ravintolaviikkojen herkuista.

Parasta matalassa sesongissa on se, että rahapussikin kiittää. Ja kun hinnat ovat kohdillaan ja kaupunki rauhoittuu, tuntuu kuin koko Tallinna olisi varattu vain sinulle.

Pienillä jutuilla kuten oikealla vaatetuksella ja avoimella asenteella syksyinen tai talvinen Tallinna tarjoaa sinulle erilaisia elämyksiä.

Heittäydy kaupungin tunnelmaan, ja anna sesongin erikoisen viehätyksen viedä mukanaan – uskon ettet tule katumaan, vaikka ulkona olisikin kylmää, taivas harmaa ja kadut märkiä.

Takaisin ylävalikkoon ↑↑↑↑

Lue lisää kirjoittajasta

Kymmenettuhannet ihmiset kuukaudessa vierailevat nykyään Hennan blogissa, mutta tie onnistumiseen kulki mutkien kautta. Lue täältä hänen tarinansa: ”Kuka ihmeen Henna? Ja mikä Sooloiluja?” Jos haluat lähettää Hennalle viestin, vieraile tällä yhteystietosivulla.

Vuoden 2023 Finnish Travel Galassa Henna valittiin Vuoden Matkailuvaikuttajaksi.

Vuoden matkailuvaikuttaja Henna Mikkilä

2 Comments

  • Mikko / Matkalla Missä Milloinkin

    Keitot toden totta sopivat viileisiin vuodenaikoihin. Ehkäpä tulee tänään tehtyä joku. Itse pyrin usein matkustamaan sen huippusesongin ulkopuolella, mutta aika lähellä sitä, jolloin palvelut ovat vielä saatavilla. Käsittääkseni muuten monille työnantajoille etätyöt ulkomailla ovat ongelma, vaikka Suomen rajojen sisällä olisi mahdollisuus työskennellä missä tahansa.

    • Henna

      Joo, olen kuullut samaa että ulkomaille ei saisi mennä tekemään etätöitä. Hiukan turhan tiukkaa, kun käytännössä Tallinnasta pääsee nopeammin takaisin Helsinkiin kuin monesta Suomen kolkasta. Mutta tosiaan, samaa olen kuullut. Toisaalta juuri kuulin myös yhden matkatoimiston ihmisestä joka tekee koko lokakuun etätyötä Espanjassa. Sillä alalla ollaan varmaankin liberaalimpia. Hyvä niin! Ja hei tuo kun sanot että pyrit matkustamaan matalan sesongin puolella mutta niin että palvelut ovat vielä saatavilla… sehän on Tallinnassa mahtavaa että palveluiden määrässä ei juuri näy eroja. Jotkut paikat saattavat pitää alkuviikon päiviä kiinni, mutta laajasti katsellen näin ei kyllä onneksi ole. Yllätyin siitäkin, että jopa Pärnussa on niin paljon kauppoja ja ravintoloita talvella auki. Ei kaikki, mutta mukavan paljon kumminkin.

Leave a Reply

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *