Hennan Narva ja Itä-Viro
Muualla Virossa,  Päiväretki

Olipa matka! Hennan Narva ja Itä-Viro

Tästä se alkaa: Sooloiluja-Hennan matkat Tallinnan ulkopuolelle! Harvoin jännitän matkalle lähtöä, mutta tällä kerralla oli toisin: suuntana oli ensimmäistä kertaa Narva ja Itä-Viro, joten edessä oli hyppy tuntemattomaan. Mielessäni oli ennakkoluuloja ja jopa pelkoja tätä Viron venäläisintä kulmaa kohtaan. Narvan junassa matkaseuranani oli perhosia vatsassa!

Hennan Narva ja Itä-Viro

Reissun jälkeen perhosista ei ole enää tietoakaan ja voin hymähdellä epäluuloilleni.

Takana on kymmenen päivää täynnä elämyksiä, uuden oppimista, upeita maisemia ja kohtaamisia paikallisten kanssa.

Tähän oppaaseen kiteytän kaiken näkemäni, jotta sinäkin uskaltaisit ja innostuisit lähtemään seikkailulle Viron villiin itään.

Matkani oli kaupallinen yhteistyö Itä-Virumaan matkailuverkoston kanssa. Tämän oppaan kirjoittamisessa minulla oli täysin vapaat kädet, eli kerron kohteista juuri niin kuin ne itse näin ja koin. 

Alla hakemisto oppaani eri osiin. Jokaisen osion lopussa on linkki takaisin tänne ylävalikkoon, joten voit edetä joko järjestyksessä tai klikkaillen eri osien ja valikon välillä.

Ennakkoluulot ja todellisuus

Kukaan ei puhu muuta kuin venäjää, palvelu on tympeää, ravintolat ja hotellit ovat aikansa eläneitä, palavankiven teollisuuden takia ympäristö on karua, Venäjän läheisyys tuntuu painostavalta…

Tuikitavallisia narvalaisia päiväkävelyllä.

Tällaisia ajatuksia pyöri mielessäni istuessani junassa matkalla Narvaan. Yksittäinen ennakkoluuloni saattoi olla oikean suuntainen (venäjää todellakin puhuttiin kaikkialla), mutta matkan edetessä suurin osa osoittautui vääriksi.

Narva ja sen raatihuone
Tiesitkö sinä, että Narvassa on näin upea raatihuone? Minä en tiennyt!

Hymy on tehokas työkalu! Kun hymyn siivittämänä sanoin ainoat osaamani venäjän kielen sanat njet ponimaju po-russki eli en ymmärrä venäjää, lähes poikkeuksetta alkoi yritys ymmärtää ja tulla ymmärretyksi.

Kielimuuri oli olemassa, mutta kommunikointi sen molemmin puolin sujui paljon avuliaammin kuin mitä ennakkoluuloissani kuvittelin. Englantiakin ymmärrettiin paremmin kuin olin odottanut.

Salainen aseeni hymy ahkerassa käytössä: Tosin tähän Narvan Taidegallerian pihassa olleeseen tyyppiin se ei jostain syystä tehonnut.

Hotelleihin liittyvät ennakkoluuloni tuntuvat nyt jälkikäteen hölmöiltä! Narvan hotellini aula oli ehkä retrohenkinen, mutta huone uusittu ja alakerrassa uutuuttaan hohtava kylpyläosasto.

Narva-Jõesuussa huoleni osoittautuivat ihan yhtä turhiksi, sillä ihanan hiekkarannan tuntumassa olevissa kylpylähotelleissa on mistä valita. Lue majoituksesta lisää täältä

IDA Spa Narvassa
Narva-hotellin alakerran upouuden IDA Span tunnelmaa.

Söin matkani aikana laidasta laitaan eriskummallisten kuppiloiden paikallisista erikoisuuksista fine dining -illallisiin, joten ennakkoluuloni ruuasta ja ravintoloista heitti täysin häränpyllyä. Lue lisää Narvan ja Itä-Viron ravintoloista täältä

Tunnelmaa Narvan satamassa olevassaa Ro-Ro baarissa.

Pöhköltä näin jälkikäteen ajatellen tuntuu myös luuloni siitä, että Itä-Viron luonto olisi jotenkin ankeaa johtuen alueen teollisuudesta. Esimerkiksi Toilan Orun puisto, Narva-Jõesuun hiekat tai Valasten putoukset olivat luontoelämyksiä, joista kerron enemmänkin täällä

Toilan Orun puiston ja sen viereisen rannan kauneus ällistytti!

Entä tuntuiko Venäjän läheisyys pelottavalta? Kyllähän se hätkähdytti, kun Narvassa katseli itänaapurin sinipunavalkoista lippua joen toisella rannalla – miten lähellä se onkaan!

Tässä kuvassa istun Narvan linnan ikkunasyvennyksessä. Toisella rannalla Venäjä... uskomattoman lähellä.

Mutta kun matkani edetessä näin, miten tavalliset ihmiset elivät arkeaan rajan tuntumassa, omakin jännitykseni haihtui.

Matkakohteena Narva ja koko itäinen Viro tuntui hyvin leppoisalta. Mieheni liittyi seuraani matkan loppupuolella, mutta ensimmäisen viikon kuljin yksikseni enkä tuntenut kertaakaan oloani epämiellyttäväksi, saati uhatuksi.

Kreenholmin tehtaat ja kuiva Narva-joen uoma olivat matkani wow-elämyksiä.

Narva ja Itä-Viro:
10 wow-elämystä

  1. Narvan eeppinen jokimaisema ja promenadi joen rannalla.
  2. Kreenholmin entiset tehtaat Narvassa.
Itä-Viro yllätti! Näin reissun aikana ehkä enemmän hämmästyttäviä juttuja kuin missään muualla Virossa. Kuvan WOW on kaivossafarilta.
  1. Narvan raatihuone ja yliopistorakennuksen silmänkääntötemppu. 
  2. Narvan linna ja sen upea museo.
Narvan raatihuone on kunnostettu uuteen loistoon.
  1. Narva-Jõesuun 10 km pitkä hiekkaranta
  2. Toilan Orun puisto ja ranta – siellä presidentti Päts aikoinaan lomaili.
  3. Sillamäen ”salainen” kaupunki
Narva-Jõesuussa on uskomattoman upea hiekkaranta joka jatkuu ja jatkuu.
  1. Kaivosmuseo ja matka maan alle.
  2. Nostalginen Jõhvin tori
  3. Valasten vesiputous ja luontopolku.

Seuraavan kuvan alla olevaan karttaan olen merkinnyt kiinnostavia nähtävyyksiä sekä Narvassa että muualla Itä-Virossa.

Valasten vesiputouksen vieressä kulkevia portaita pääsi kävelemään yli 50 metriä korkean jyrkänteen harjalta meren rantaan. Wow!

Eikä lista tähän lopu: Narvassa sekä luterilainen että ortodoksinen kirkko, Narvan Venetsia ja tekojärvi, Viivikonnan hylätty kaupunki, Sillamäen ja Kohtla-järven kulttuuripalatsit… mutta kaikesta tästä lisää, kun jaksat kelata opastani alaspäin.

Voit myös palata takaisin ylävalikkoon ↑↑↑↑

Narvan valtavan kokoinen Aleksanterin kirkko toi mieleen Rooman Pantheonin.
Hennan Narva
Täti ja Narva: meistä tuli nopeasti hyvät kaverit!

Vastakohtien ja yllätysten Narva

Narva on niin erikoinen kaupunki, että pitää oikein tosissaan pohtia, miten sitä kuvailisin. Se on samaan aikaan kaunis ja ruma, vanha ja uusi, siloteltu ja rosoinen – kaikkea sitä, mitä kiinnostava kaupunki minun mielestäni on!

Ennen toista maailmansotaa Narva oli ruotsalaisten rakentama barokkiarkkitehtuurin helmi, jonka talot ja kirkot hakivat vertaistaan koko Pohjois-Euroopassa.

Vanhan Narvan loistosta on hyvin vähän jäljellä. Raatihuoneen koristeellinen portaali on yksi harvoista esimerkeistä menneiden aikojen Narvasta.

Sodan pommitukset tekivät Narvassa pahaa jälkeä, ja homman viimeisteli neuvostohallinto tuupaten barokkitalojen viimeisetkin jäänteet maan tasalle.

Tilalle rakennettiin jokaisesta Neuvostoliiton kaupungista tuttuja asuinkerrostaloja, vain pari-kolmekymmentä vanhaa taloa säästyi tuholta.

Narva on täynnä vastakohtia: tämä neuvostoaikainen lähiötalo on aivan raatihuoneen naapurissa.

Kuvia hävinneestä Narvasta näkee esim. linnassa olevassa museossa ja sen puistossa sekä kaupungin taidemuseossa.

Tässä on ensimmäinen hämmästyttävä asia Narvassa: en löytänytkään sieltä muiden virolaisten kaupunkien tapaan Vanhaakaupunkia tai keskustaa, vaan raatihuone (yksi harvoista kunnostetuista rauniotaloista) näyttää seisovan neuvostoaikaisen lähiön keskellä!

Tämä kuvaa hyvin Narvaa: kuvan ovi... (katso seuraavaa kuvaa)
... on aivan tätä ovea vastapäätä! Edellinen oli raatihuoneen, tämä tavallisen asuinkerrostalon.

Narva-oppaan pikavalikko:

Raatihuone on kunnostettu upeaan loistoon vain vähän aikaa sitten – kannattaa kävellä sisään! Sieltä löydät myös kaupungin turisti-infon

Raatihuoneella voi tehdä myös virtuaalimatkan Narvaan ennen toisen maailmansodan pommituksia. Tältä sivulta löydät lisää tietoa VR-matkasta ja sen hinnoista. 

Haluatko tietää lisää? Narvan suomenkielinen audio-opas kertoo raatihuoneestakin. Löydät sen täältä

Raatihuoneen edustalla on kiinnosta ulkonäyttely, jossa on kuvia Narvan eri osista ennen ja jälkeen kunnostuksen. Yksi kohteista on raatihuone.

Älä unohda kävellä myös raatihuoneen taakse: siellä on hiljattain valmistunut Stockholmi plats eli Tukholman aukio. Sen sininen laatoitus, vaaleat kivet ja suihkulähteet ovat melkoisen erikoinen vastakohta klassiselle raatihuoneen rakennukselle.

Raatihuoneen takana oleva Tukholman aukio on kuvauksellinen kohta!

Raatihuoneentorin laidalla on toinenkin kiinnostava rakennus ja myös seuraava hämmästyksen aihe: Tarton yliopiston Narvan kampus.

Se on modernia arkkitehtuuria, mutta kun seisoo sitä vastapäätä olevan hruštšovkan oikeanpuoleisen oven kohdalla, rakennuksen fasadi näyttää samalta kuin torin laidalla ollut tuhoutunut pörssitalo. 

Tarton yliopisto Narvassa.
Tykkäsin tästä silmänkääntötempusta! Yhdessä tietyssä kohdassa seisten yliopistokampuksen rakennus näyttää tältä... (katso seuraavaa kuvaa)

Mutta kun lähdet kävelemään talon vasemman kulman suuntaan alkaakin tapahtua ihmeitä! Huomaat mitä tarkoitat, kun katsot seuraavaa kuvaa. Täältä löydät livevideon, jonka tein tuosta kohdasta. 

... katto näyttääkin oikeasti tältä!

Kävin yliopiston rakennuksessa sisälläkin: alakerrassa olevaan suosittuun Muna-nimiseen aamiais- ja ruokaravintolaan kuljetaan rakennuksen etuovesta. Lisää Narvan ja muunkin Itä-Viron ravintoloista täällä

Takaisin ylävalikkoon ↑↑↑↑

Takaisin Narvan valikkoon ↑↑↑↑

Edullinen ja viihtyisä kahvila-ravintola Muna yliopiston alakerrassa oli mainio lounaspaikka.

Lisää hämmästeltävää Narvassa: linna ja siellä oleva museo

Kolmas juttu, jota et halua missata on joen rannassa seisova Hermannin linna ja siellä oleva Narvan museo.

Ja kun olet päässyt linnaan sisään, varmista ettei sinulta jää näkemättä jokin osa museosta! Itse tajusin vasta jälkikäteen, etten onnistunut näkemään kaikkea – rakennus on nimittäin melkoisen sokkeloinen.

Onneksi vein seuraavalla viikolla mieheni museokäynnille, jolloin sain paikattua aukkopaikat.

Narvan linnassa oleva museo on hieno! Historian ystävälle riittää kiinnostavaa nähtävää, ja valokuvaajalle kuvattavaa.

Tällä sivulla kooste hienoimmista näyttelyn osista. 

Isosti pisteitä siitä, että museossa on suomenkielinen audio-opastus. Tykkään siitä, että saan kuunnella selostusta samalla kun itse keskityn katselemiseen. Ja katsottavaa rakennuksessa riittää, sillä hiljattain täydellisesti uusittu museo on todella hieno!

Ai että miten tykkään audio-oppaista! Narvan linnassa se kuului pääsylipun hintaan.

Aukiolot ja muut infot museon nettisivuilta

Takaisin ylävalikkoon ↑↑↑↑

Takaisin Narvan valikkoon ↑↑↑↑

Narva-joen rannan hieno promenadi on yksi kaupungin tärkeistä nähtävyyksistä. Se kulkee myös linnan alapuolelta.
Hennan Narva ja Itä-Viro: Kreenholm ällistytti suuruudellaan!
Kreenholmin tehtaiden suuruuden voi käsittää vain paikan päällä. Sunnuntaisin sinne pääsee kierrokselle.

Ällistyttävä Kreenholm

Narvan Kreenholmin entiset puuvillatehtaat yllättivät täydellisesti suuruudellaan, vaikka olin nähnyt sieltä kuvia ja filmejä.

Varsinaiselle tehdasalueelle pääsee ainoastaan Narvan museon opastetulla kierroksella, joita järjestetään yleensä sunnuntaisin. Jos Narvan reissusi osuu sunnuntaille, niin tätä on helppoa suositella!

Tältä sivulta löydät tiedot tulevista kierroksista. 

Kreenholmin tehdas Narvassa.
Kreenholmin ällistyttäviä näkymiä olivat myös kuivillaan oleva Narva-joen uoma ja vastarannalla oleva Ivangorodin kaupunki.

Jos et pääse kierrokselle, Kreenholmin kaupunginosaan kannattaa lähteä itsekseen kiertelemään.

Alla oleva video antaa pientä makua näkymistä. Itse löysin kaikki alueen näkemisen arvoiset rakennukset tämän mainion kartan avulla.

Takaisin ylävalikkoon ↑↑↑↑

Takaisin Narvan valikkoon ↑↑↑↑

Narva
Tämä kuvaa Narvaa tosi hyvin: kaupunki on täynnä kiinnostavia ja rouheitakin vastakohtia. Kultaa kimmeltävä ortodoksikirkko rinnakkain tehtaan ja graffitiseinän kanssa.

TV-shopin tapaan ”eikä tässä vielä kaikki”

Narvan nähtävyyksien määrä yllätti! Myöhemmin tässä oppaassa kerron, että Narva on ihan realistinen päiväretkikohde Tallinnasta, mutta yhdessä päivässä ei ehdi millään kaikkea. Raatihuoneen seutu, rantapromenadi, linna ja sen museo, Kreenholm… siinä jo aimo annos nähtävää yhdeksi päiväksi.

Mutta kaupungissa on paljon muutakin kiinnostavaa!

Narvan Venetsia on myös erikoisuus jollaista muualta Virosta ei löydy. Sinne sopii kyllä kurkkia aidan takaa, mutta mökkiläisiä ei ole kohteliasta häiritä.

Vietin Narvassa kolme päivää tutustuen myös Bastionin tunneleihin, Narvan taidemuseoon ja katutaiteeseen, puistoihin ja kirkkoihin, Narvan Venetsiaan… ja toki ehdin myös syödä hyvin ja käydä ostoksillakin.

Narvan bastionin käytävät ovat vähän saman tyyppiset kuin Tallinnassa, mutta historiallisemmat. Niitä ei ole Tallinnan tunnelien tapaan uudistettu miehitysaikana.
Narva: taidemuseon pienoismalli
Narvan museon taidegalleriassa on paikallisen taiteilija Fjodor Šantsõn tekemä valtavan kokoinen pienoismalli Narvasta ennen toisen maailmansodan pommituksia.

Allaolevassa nublu x gameboy tetris -musiikkivideossa on hienosti tunnelmia Narvan eriskummallisuudesta ja erilaisuudesta. Näet siinä myös mm. Narvan Venetsiaa ja Kreenholmin tehtaita. 

Näiden portaiden yläpäässä on kahvila-ravintola ja alapäässä uimaranta. Kuvaa klikkaamalla saat lukea lisää tästä Narvan Joaorgin alueesta.

Oppaastani tulisi uuvuttavan pitkä jos kertoisin kaikesta näkemästäni – on aika siirtyä kylpylöiden kaupunkiin Narva-Jõesuuhun.

Missä asuin Narvassa? Lisää hotelleista täällä.

Takaisin ylävalikkoon ↑↑↑↑

Takaisin Narvan valikkoon ↑↑↑↑

Hennan Narva ja Itä-Viro
Heippa Narva! Tapaamme aivan varmasti uudestaan.
Henna ja Narva-Jõesuu
Huikaisevan kaunis Narva-Jõesuun ranta.

Rantaloma Narva-Jõesuussa

Kolmen päivän kaupunkiloman jälkeen siirryin täysin erilaisiin maisemiin ja tunnelmiin. Narva-Jõesuussa minut hurmasi kymmenen kilometriä pitkä hiekkaranta ja kimmeltävä meri, tuoksuvat mäntymetsät sekä kylpylät ja niiden palvelut.

Narva on vain 15 kilometrin päässä Narva-Jõesuusta, joten sinne on helppo lähteä vaikka päiväretkelle.

Hiekkaa, sinistä taivasta ja meren kohinaa – niistä on ihanat aamukävelytunnelmat tehty!

Jos Narvassa keskityin kaupunkiin ja sen nähtävyyksiin, niin Narva-Jõesuussa huomio kiinnittyi omaan hyvinvointiin ja elämän nautintoihin. 

Kävelin pitkiä kävelyitä ihanaa rantaviivaa pitkin ja otin aurinkokylpyjä hiekalla, maistelin paikallisia erikoisuuksia kuten nahkiaisia ja sampea, sekä hellin itseäni kylpylän saunoissa, altaissa ja hoidoissa.

Meresuun hotellin 9. kerroksesta aukesi hulppeat näköalat merelle.

Vinkkejä Narva-Jõesuun lomalle

Narva-Jõesuu ei ole Pärnun tai Haapsalun kaltainen rantakaupunki, jonka keskustassa voi tepastella ravintoloita ja kauppoja kiertäen. 

Varsinaista keskustaa ei ole, vaan elämä keskittyy kylpylähotelleihin. Matkaseurueesi makuun sopivan majapaikan valintaan kannattaa siis paneutua.

Kuka voisi vastustaa pavlovaa tällaisissa maisemissa? En minä ainakaan! Ravintolan nimi oli Meretare.

Ruokapaikat ovat hajallaan pääkadun varressa, hotelleissa ja rannan tuntumassa. Kaikki testaamani ravintolat olivat oikein hyviä! Lue lisää Narva-Jõesuun ja muistakin alueen ravintoloista täältä

Sekä Meresuu Spa & Hotellissa (kuvassa) että Narva-Jõesuu Medical Spassa oli monipuoliset aamiaisbuffetit.

Huomaa, että Narva-Jõesuussa monet hotellit tarjoavat majoituspaketteja, joihin sisältyy aamiais-, lounas- ja illallisbuffetti. Tämä voi olla suotuisasti matkan hintaan vaikuttava juttu.

Takaisin ylävalikkoon ↑↑↑↑ tai jatka kelaamista alaspäin. Seuraavaksi esittelen muita näkemisen arvoisia pakkoja Itä-Virossa, ruokaa ja juomaa, katutaidetta ja ostoksia.

Toilan puisto ja ranta
Toilan pyöreäkivinen ranta oli yksi koko reissun suosikkipaikkojani!

Muita näkemisen arvoisia paikkoja Itä-Virossa

Vietin yli viikon Narvassa ja Narva-Jõesuussa, enkä silti ehtinyt näkemään kaikkea haluamaani (mm. Narvan Taideresidenssi NART jäi seuraavaan kertaan). Olin kuvitellut, että muualla Itä-Virossa ei olisi ihmeemmin nähtävää, vaan miten väärä sekin ennakkoluulo oli! 

Itä-Viron keväinen luonto näytti parastaan koko reissuni ajan.

Narvasta käsin tein retken Toilan seudulle ja Narva-Jõesuusta Sillamäelle.

Matkani viimeisenä päivänä ajattelin käydä vilkaisemassa kotimatkan varrelle osuvia paikkakuntia, mutta jo päivän alussa tajusin, että aika ei tulisi riittämään mihinkään: pienetkin kylät olivat niin täynnä nähtävää ja koettavaa.

Matkan varrelle osui myös katutaidetta. Tämä ihanuus oli Vokassa.

Poimin tähän muutamia herkkupaloja:

Sillamäen keskuskatu ja Stalinin ajan arkkitehtuuri on aika epätodellinen näky.

Sillamäen suljettu kaupunki

Mikä Sillamäe? Lue lisää tästä neuvostoaikaisesta suljetusta kaupungista täältä

Sillamäen merelle aukeava stalinistinen puistokatu portaineen oli juuri niin hämmästyttävä kuin kuvista voisi päätellä, ja sen alapäästä alkava rantapromenadin riippukeinut, yleiset grillit ja leikkipuistot melkoinen vastakohta sille.

Kävi tuuri kun Sillamäen Kulttuuripalatsin ovi oli auki!

Uskaltauduin sisään kulttuurikeskuksen avoimesta ovesta – jestas miten hienoksi se on kunnostettu!

Alaleuka loksahti katsellessani salin seinällä olevia Marxia ja Leniniä. Keskus ei yleensä ole auki yleisölle, joten kannattaa kurkata täältä reissusi kohdalle mahdollisesti osuvia tapahtumia. 

Tykkäsin myös Sillamäen pienestä museosta. Siellä on neuvostoajan tyyliin sisustettu huone täynnä ajalle tyypillistä tavaraa ja näyttely, joka kertoo interaktiivisesti alueen historiasta ennen miehitysaikaa.

Nähtävää riittää myös museon ulkopuolella olevassa ”mustassa laatikossa” ja jopa virtuaalilaseilla.

Museon suomenkieliset sivut löydät täältä

Toilan kuvankaunis Orun puisto ja ranta

Siis mikä? Siellä vietti kesiään mm. Viron ensimmäinen presidentti. Lue lisää täältä

Toilan Orun huikean kauniin puiston nähtyäni sadattelin itselleni, että miksi ihmeessä menin sinne ensimmäistä kertaa vasta nyt!

Tämä Toilan Orun puistomaisema oli yksi koko matkan upeimpia näkymiä.

Tämä video kertoo siitä, millainen palatsi paikalla oli ennen toista maailmansotaa. Rakennuksesta ei jäänyt jäljelle mitään, mutta sen puisto, ympäröivät metsät ja joenuoma sekä ranta ovat pala kauneinta Viroa. 

Tässä sitä mennään seikkailemaan virtuaaliseen todellisuuteen!

Toilan Orun puistossa on mahdollisuus osallistua myös virtuaalimatkalle ja nähdä, miltä sama paikka näytti vuonna 1938. Lue täältä lisää ja katso hinnat. 

Kaivosmuseon kierroksella sai vähän tuntumaa siitä, millaista on tehdä töitä maan alla.

Kaivosjunalla maan alla – Viron kaivosmuseo on elämys!

Mikä Viron kaivosmuseo? Täällä infoa. 

Elämys-sana alkaa kokea tässä oppaassa inflaation, samoin kuin ällistyttävä, hämmästyttävä ja uskomaton. Mutta niin vain on pakko ottaa tuo sanapatteristo käyttöön kuvaillakseni maanalaista näyttelyä Viron kaivosmuseossa.

Sain kypärän päähän ja lähdin opas seurassani maan alle. Luulin hänen laskevan leikkiä kehottaessaan sulloutumaan matalaan kaivosmiehiä kuljettaneen junan pimeään vaunuun. Mutta niin vaan junan pilli vihelsi ja se lähti oikeasti liikkeelle!

Tämän junan kyydissä museovieraaita kuljetetaan kaivostunnelissa. Melkoista!

Maan uumenissa opas (entinen kaivosmies Jüri) johdatti pitkin kylmiä, hämäriä ja märkiä kaivoskäytäviä, joiden varrella oli louhimiseen käytettyjä raskaita työkoneita. Monet niistä toimi edelleen.

Ja Jüri todella päräytti niitä käyntiin! Oli muuten iloinen yllätys, että hän puhui myös sujuvaa suomea.

Kaivosmuseon vierailukeskuskin oli upea.

Idea: Tallinnan–Narvan junat pysähtyvät Kõhtla-Nõmmen pysäkiltä. Sieltä on noin parin kilometrin kävely museolle, eli tämä huikea museo on päiväretkikohde Tallinnasta!

Täällä vinkkejä siihen, miten Narvan ehtii nähdä päiväretken aikana.

Jeeppisafarilla louhoksilla

Tämän retken kohdalla kävi tuuri, sillä pääsin ”kuokkavieraaksi” hollantilaista toimittajaa varten järjestetylle jeeppisafarille Aidun louhoksille.

Normaalisti näitä safareita järjestetään minimissään 10 hengen ryhmille, eli yksittäiselle matkailijalle tämä ei valitettavasti ole mahdollista. Mutta jos saat porukan kasaan, niin tutustu ihmeessä täällä tämän Adrenaator-nimisen tapahtumajärjestäjän tarjontaan. 

Safarin opas näyttää millaisissa maastoissa jeepin kanssa liikumme. Aika villiä menoa oli!

Louhoksilla on mahdollista retkeillä omatoimisestikin, ja safarioppaamme kertoi että kesäiseen aikaan alueella käy vilinä – niin suosittu se paikallisten keskuudessa on. 

Jos omatoimiretkeily kiinnostaa, niin lue aiheesta lisää täältä.

Jõhvin torin ja hallin meininki oli jotain ihan muuta kuin museot ja luontokohteet, mutta omassa lajissaan melkoinen elämys.

Jõhvin tori ja halli

Jõhvissa on upea promenadi, konserttisali ja muita ”oikeita” nähtävyyksiä, mutta minulle suurin elämys oli paikallinen tori! Ja nyt en puhu puleeratusta modernista kauppapaikasta vaan jostain sellaisesta, mitä esimerkiksi Balti Jaaman tori oli ennen modernisointia.

Jõhvin kauppahallissa tuntui kuin olisi ollut aika paljon eksoottisemmassa maassa kuin Virossa.

Tunnelma oli kuin jostain aivan muualta kuin Virosta, sillä hallin herkkutiskien tai vaatemyyjien valikoimissa ei juuri tuttuja tuotemerkkejä näkynyt.

Innostuin ostamaan itselleni kahdeksan euron pilkulliset kesähousut. Sovittaminen sujui ilman sovituskoppia myyntitiskin takana!

Selkäni takana on yli 40 metrin pudotus. Itä-Viron rannikko on vaikuttava rantatörmäineen ja hiekkarantoineen.

Pikakelauksella näkemiäni Itä-Viron kohteita

Pakko ottaa taas pikakelausta, jotta oppaani ei paisu jättipullataikinaksi!

Kävin reissuni viimeisenä päivänä ihastelemassa myös Ontikan rantajyrkänteitä ja Valasten putousta, kävelemässä Viivikonnan hylätyssä kaupungissa (ihaillen sen ympäristön monenkirjavia minipieniä kesämökkejä), kurkistelemassa Sompan vaatimattomaan ja Kohtla-Järven prameaan kulttuuritaloon… huh! Tässä ihan hengästyy, kun yrittää muistaa kaiken.

Viivikonna on hylätty kaupunki, jonka liepeillä oli eriskummallinen kolonna pikkuruisia kesämökkejä. Melkoisen eksoottinen paikka tämäkin!

Ja usko tai älä, mutta tässäkään ei taas ole kaikki. Teimme pari vuotta sitten roadtripin Peipsijärven maisemiin – myös siellä ollaan itäisessä Virossa. Järven pohjoisrannan yli 30 kilometrin hiekkaranta (Viron pisin biitsi!) ja Alajõen rantakylä tekivät vaikutuksen, samoin kuin Pühtitsan nunnaluostari

Tämä Itä-Viron matkailusivusto on mahtava lähde matkainspiraation hakemiseen! 

Takaisin ylävalikkoon ↑↑↑↑

Takaisin muiden Itä-Viron kohteiden valikkoon ↑↑↑↑

Entäs ostokset?

Käytin melko vähän reissuaikaani shoppailuun, mutta Narvan ostoskeskuksissa Astri (suurempi) ja Fama (lähempänä keskustaa) kyllä kävin. Astrin Housessa ja Sinsayssä minä ja reissun loppupuolella seuraani liittynyt mieheni täydensimme kesävaatekaappiamme edullisesti.

Narva ostoskeskus Astri
Astri-ostoskeskus yllätti monipuolisuudellaan. Kuvaa klikkaamalla pääset katsomaan mitä kauppoja siellä on.

Yksi Itä-Viron persoonallinen juttu olivat pienet yksityiset päivittäistavarakaupat niin Narvassa kuin maaseudullakin. Pysähdyin jätskiostoksilla (ja fiilistelemässä) Sillamäen Troikassa ja Kaivosmuseon lähellä olleessa Nõmme-kaupassa. 

Lisää tunnelmia kohdassa Katutaidetta ja kyläkauppoja

Kyläkauppa Sillamäellä.
Sillamäeltä löytyy suurten ketjukauppojen lisäksi tällainen helmi.

Narvan linnassa oli mainio museokauppa, samoin raatihuoneen turisti-infossa. Narvan kaduilta puuttuu muista samankokoisista kaupungeista tutut vaate-, kenkä- ja muut kaupat. Erikoisuus sekin!

Täältä löydät kartan, johon olen merkinnyt niin modernit kauppakeskukset kuin eriskummalliset pienet kyläkaupatkin. 

Jatketaan Itä-Viron ihmeisiin tutustumista, seuraavana juttua ravintoloista, majoituksesta ja katutaiteesta. Tai sitten voit palata takaisin ylävalikkoon ↑↑↑↑

Narva ostokset
Narvan keskustasta puuttuu ketjuliikkeet, mutta tällaisiin perinteisiin pieniin puoteihin siellä saattaa törmätä.
Yksi reissuni viihtyisimmistä ravintoloista oli Narvan Valge Kõrvits.

Ruoka ja juoma: ravintolahelmiä ja paikallisia erikoisuuksia

Parasta Itä-Viron reissuni ruoka-annissa oli se, että löysin ravintoloista paikallisia erikoisuuksia. Vai mitä sanot savustetuista nahkiaisista hapankaalin ja smetanakastikkeen kanssa? Entä maistuisiko ehkä sampi tai kuore? Minulle maistui kumpikin!

Narva ja nahkiaiset
Tyytyväinen nahkiaisten syöjä. Niitä herkuttelimme Narva-Jõesuun Franziassa.

Ravintoloiden skaala ulottui Narva-Jõesuun Kuurort-ravintolan fine dining -annoksista ja mainioista viineistä Narvan Dve Sestry -kuppilan edulliseen arkilounaaseen.

Jälkimmäisessä palvelu ei sujunut kuin venäjäksi (mitä en osaa), mutta ruokaa onnistuin silti saamaan ja syömään sen eksoottisen sähkötakan loimussa.

Narva-Jõesuun Kuurort oli yksi reissuni suosikkiravintoloita. Samoilla kylillä oli monta muutakin hyvää ruokapaikkaa.

Löysin reissullani monta muutakin eriskummallista kuppilaa. Vai mitä sanot nahkiaisiin erikoistuneesta Cuisine brutale -keittiöksi itseään kutsuvasta Franziasta, jossa soittolistana on raskaamman sortin metallimusiikki?

Myös Narvan sataman Ro-Ro-baarissa ja Narva-Jõesuun Kahketissa oli persoonallinen meno.

Narva ravintola Kaar.
Narvan Kreenholmin alueelta löysin melkein vahingossa sympaattisen Kaar-ravintolan, jossa olivat sekä tunnelma että maut kohdillaan.

Vähemmän eksoottista meininkiä kaipaavalle suosittelen ravintoloita Valge Kõrvits, Kohvik Kaar, M. Chagall tai ruokaisaa kahvila Bublikia. Toilan rannan Mereresto oli erinomainen kalaravintola ja Jõhvin Miminossa herkuttelin georgialaisittain.

Kaikki testaamani ravintolat (ja muutaman muunkin) löydät alla olevasta kartasta.

Seuraavana juttua majapaikoista. Voit myös halutessasi palata takaisin ylävalikkoon ↑↑↑↑

Narva-Jõesuu Medical Spa on kauniissa funkisrakennuksessa rannan läheisyydessä.

Missä majoituin?

Minulla oli reissuni aikana kolme eri majapaikkaa. Narvassa osoite ei vaihtunut välillä, mutta Narva-Jõesuussa testasin kaksi erityyppistä kylpylähotellia.

Narvan majapaikkani oli historiallinen, vuonna 1959 rakennettu hotelli Narva. Sen aulatiloissa oli mainion retroinen tunnelma, mutta huoneeni näytti lähiaikoina kunnostetulta. Tulin junalla kaupunkiin, joten hotellin sijainti oli mitä mainioin rautatieaseman ja kaupungin nähtävyyksien välimaastossa.

Narva-hotellissa oli lämminhenkinen palvelu.

Harmitti että en ehtinyt mennä nautiskelemaan hotellin pohjakerrokseen vasta-avattuun IDA Spa -kylpylään, mutta ravintola M.Chagallin sentään ehdin testata. Lisää hotellista heidän omilla sivuillaan – myös suomeksi! 

Narva-Jõesuu Medical Span suolahuonehoito avasi tehokkaasti hengitystiet.

Narva-Jõesuun ensimmäinen majapaikkani oli hurmaavassa 1920-luvun funkisrakennuksessa toimiva Narva-Jõesuu Medical Spa, jossa vallitsi aikuiseen makuun sopiva leppoisa tunnelma.

Ihastuin hotelliin niin, että haluan mennä sinne uudestaan ottamaan täydellisen terveyskylpyläpaketin! Tarjolla on niin antistress- kuin detox-ohjelmiakin – hoidot valitaan kunkin yksilöllisten tarpeiden ja toiveiden mukaan.

Narva-Jõesuu Medical Span sivut ovat täällä

Meresuu-hotellin huoneen yhdeksännen kerroksen ikkunoista aukesi hulppea merinäköala.

Toinen majapaikkani oli Meresuu Spa, joka suurempine allas- ja saunaosastoineen oli selvästi perheiden makuun. Itsekin nautin sen saunavalikoimista sekä korkean rakennuksen hulppeista näköaloista.

Meresuu kylpylä Narva-Jõesuussa
Meresuun terassilla oli aamiaisaikaan ihana auringonpaiste.

Meresuussa oli hieno kaksikerroksinen hoitolaosasto, joka tarjosi sekä terveys- että kauneushoitoja. Ai niin, ja tietysti kummassakin hotellissa oli ravintola ja niissä saatavilla myös buffet-ruokailut joko erikseen maksettuina tai sisällä kylpyläpaketin hinnassa.

Meresuullakin on suomenkieliset sivut

>>>  Tältä sivulta löydät kaikki Itä-Viron hotellit, kylpylät ja muut majoituskohteet.

Katsellaan tämän jälkeen Itä-Viron eksoottisia erikoisuuksia. Voit myös siirtyä takaisin ylävalikkoon ↑↑↑↑

Katutaidetta, kyläkauppoja ja hylättyjä taloja

Törmäsin reissuni aikana Narvassa ja myös pienemmillä paikkakunnilla hienoihin katutaideteoksiin! Niinpä merkitsin löytöni alla olevaan karttaan, jotta sinäkin löytäisit ne.

Lähes kaikki näistä olivat kaupungin laitamilla tai ulkopuolella, joten autolla tai fillarilla liikkuvan on helpompaa bongailla näitä kuin jalkamatkaajan.

Tämä työ on niin lähellä keskustaa, että sen voi jalkamatkalainenkin käydä katsomassa.
Tämän tytön löysin läheltä Astri-keskusta Narvan keskustan ulkopuolelta.

Itä-Virossa tuntui olevan erityisen tiheästi pieniä yksityisiä, kauppaketjuihin kuulumattomia ruokakauppoja. Ne ovat katoavaa kaupunki- ja kylämaisemaa, joten kävelen sisään aina kun mahdollista!

Valikoimat ovat parhaimmillaan aika villejä – esim. Kreenholmin Aladdin-kaupan muovipusseihin pakatut kuivakalat olivat melkoisen erikoinen näky. Ostan aina vähintään pullon vettä ja jäätelön tai suklaan tukeakseni edes muutamalla eurolla kyläkauppojen säilymistä.

Kuivatut kalat jäivät tiskiin odottamaan toisia ostajia, mutta jäätelön ja juotavaa ostin tästä Kreenholmissa olleesta kaupasta.

Reissuni mainioimmat kaupat olivat Sillamän Troika, Nõmme pood Kohtla-Nõmmella ja Progress Narvassa.

Jõhvin torin meininki meni samaan kategoriaan elämyksiä. Tällaista ei kymmenen vuoden kuluttua enää ole!

Tämän kartan kanssa löydät muutaman eksoottisen kaupan. 

Uskomatonta että tällainenkin kolossi seisoo Narva-Jõesuun rannan tuntumassa aivan hylättynä. Kyseessä on pitkään suljettuna ollut Põhjarannik sanatoorium.

Kolmas Itä-Viron erikoisuus olivat hylätyt rakennukset ja jopa kaupungit.

Tuntui melkoisen aavemaiselta kuljeskella vaikkapa Viivikonnan tyhjentyneen kaivoskaupungin pääkatua tai ihmetellä Narva-Jõesuussa autioitunutta neuvostoaikaista jättikylpylää. Tällaiselle rappioromantikolle itäinen Viro oli aarreaitta!

Seuraavaksi alkaa tulla käytännön vinkkejä mm. audio-oppaista ja julkisesta liikenteestä. Annanpa yhden varoituksenkin! Jos haluat enemmän fiilisjuttuja, kannattaa siirtyä takaisin ylävalikkoon ↑↑↑↑

Tästä tykkäsin: kävelyreitin varrella olevissa kylteissä oli linkit audio-oppaisiin.

Audio-oppaita, karttoja ja reittejä

Lähdin tarkoituksella reissuun aika heikosti valmistautuneena testatakseni, miten hyvin paikalliset turistisivustot ja esitteet palvelevat ensikertalaista Itä-Viron-kävijää. Upeasti palvelivat!

Parasta antia olivat mielestäni audio-oppaat ja nettikartat. Tärkeimpien nähtävyyksien luota löytyi QR-koodeja, jotka skannaamalla pääsin kuuntelemaan niin englannin- kuin suomenkielisiäkin opastuksia. Tosi näppärää!

Narva ja sen linna sekä museo
Myös Narvan museossa oli hyvä audio-opastus – suomeksi!

Tämä kartta ja suomenkielinen ääniopas apunani lähdin ensimmäisenä päivänä kiertämään Vanhan Narvan tärkeimmät nähtävyydet. Suomenkieliset selostukset olivat sopivan lyhyitä mutta kuitenkin asiapitoisia.

Rinnakkain suomalaisen opastuksen kanssa poimin kuunneltavaa myös näiltä englanninkielisiltä audio-kierroksilta.

Kreenholmin sairaalan upean rakennuksenkin löysin nettikartan opastaman kävelykierroksen varrelta.

Tämä Kreenholmin alueen kartta oli huippuhyvä apulainen yrittäessäni löytää alueen kiinnostavimpia rakennuksia. Kaikki löytyivät!

Itä-Virossa on uudet suomalaisia varten luodut teemareitit, jotka vievät luonto- ja kulttuurikohteisiin.
Esimerkiksi tämä Kulttuurireitti kiertää Narvan, Narva-Jõesuun, Sillamäen ja Toilan kiinnostavia kohteita.

Julkisilla Narvaan? Onnistuu helposti! Seuraavaksi vinkkejä siihen. Mutta jos tiedät jo miten lähdet Narvaan, voit palata takaisin ylävalikkoon ↑↑↑↑

Juna Narvaan lähtee Tallinnan päärautatieasemalta eli Balti jaamalta.

Juna ja bussi: vinkkejä julkisten käyttöön

Tallinnasta Narvaan ja takaisin

Matkani Narvaan taittui sujuvasti Elronin junalla. Aikataulujen vertailu ja lipun osto onnistuivat näppärästi Elronin sivustolla

Muutama vinkki:

  • 2. luokan lippuun ei sisälly paikkalippua mutta 1. luokkaan sisältyy. Hintaeroa vain muutama euro, joten investointi tuntui hyvältä ajatukselta.
  • Junassa ei ole ravintolavaunua eikä -kärryä, joten pienet eväät voi olla hyvä idea 2,5 tunnin matkalle
Narvan bussiasema sijaitsee rautatieaseman edessä. Pysäkkejä on kaupungissa useita, myös linnan lähellä Peetri platsin luona.

Minulla oli tarkoitus tulla takaisin Lux Express -bussilla, mutta kulkupeliksi valikoituikin mieheni Tallinnasta vuokraama auto. Lux Expressin olen kuitenkin hyväksi todennut Pärnun reissuillani, joten tätäkin uskallan suositella.

Bussimatkan etu junaan verrattuna on junia tiheämmät vuorot. Aikataulut löydät Lux Expressin sivuilta.

Tältä sivulta näet muutkin kuin Lux Expressin vuorot Tallinnan ja Narvan välillä. 

Narvan junaan voit hypätä myös Ülemisten pysäkiltä.

Tällä sivulla on lisää vinkkejä Suomesta Itä-Viroon matkustamisesta. 

Jos olet liikenteessä omalla autollatäältä löydät infoa pysäköinnistä Narvassa.

Linnade vaheline tarkoittaa kaupunkien välistä. Narvan ja vaikkapa Sillamäen, Narva-Jõesuun ja Jõhvin välit taittuvat näppärästi myös julkisilla.

Paikallisliikenne Itä-Virossa

Narvassa sekä Narvan ja sen ympäryskuntien välillä kulkee paikallisbusseja, ja pääsetpä esim. Kohtla-Nõmmella olevaan Kaivosmuseoon tai Jõhvin eksoottiselle torille junallakin!

Itä-Viron matkailusivulla on loistava infopaketti liikkumisesta alueella. Myös Visit Narvan sivuilla on kattava opas julkisten käyttöön ja muuhunkin liikkumiseen. 

Narvan satamasta lähtevällä jokilaivalla pääsee kesäaikaan Narva-Jõesuuhun. Kuvan laiva se ei kuitenkaan ole... tässä paikalliset miehet ottavat kulkupelejään talviteloilta.

Tätä en harmittavasti päässyt itse testaamaan, mutta Narvan ja Narva-Jõesuun väliä liikennöi kesällä jokilaiva Caroline. Laivassa on ravintolakin! Täältä löydät hinnat ja aikataulut.

Seuraavaksi haluan varoittaa sinua yhdestä asiasta ja antaa vinkkejä monesta muustakin. Voit myös palata takaisin ylävalikkoon ↑↑↑↑

Vinkit ja varoitus

Otetaan varoitus ensin! Se ei liity turvallisuuteen, vaan puhelinverkkoihin. Kun olet lähellä Venäjän rajaa, saattaa puhelimesi tehdä verkkovierailun naapurin matkapuhelinverkkoon, ja matkamuistona saat ikävän suuren puhelinlaskun.

Muista siis Narvaan tullessasi ottaa puhelimesi automaattinen verkkovierailu pois päältä. Kytke siis asetuksista pois kohta ”valitse verkko automaattisesti”  ja valitse manuaalisesti virolainen operaattori Telia tai Elisa.

Riski verkkovierailusta on erityisen korkea Narvajoen promenadilla, jossa raja on lähellä.

Narvan rantapromenadi on upea, mutta varmista ennen rantakävelyä että puhelimesi ei vahingossa kytkeydy vastarannan mobiiliverkkoon.

Muutama pieni vinkki

Narvassa on mainioita audio-opastuksia – myös suomeksi! Löydät QR-koodeja kiinnostavimpien nähtävyyksien läheisyydestä, joten käyttö on helppoa. Kuulokkeet kannattaa ottaa matkaan mukaan.

Jos aikaa ei ole paljon, avuksi kannattaa ottaa Bolt-taksi. Kyydit kaupungin sisällä maksoivat reissuni aikana vain 3,70 €.

Törmätessäsi täydelliseen kielimuuriin muista, että Google translate -sovellus tunnistaa myös puhetta! Voit puhua laitteelle ja pyytää Googlea sanomaan saman venäjäksi – tai toisinpäin.

Seuraavassa osassa heitän kiinnostavan idean: Narva on täysin mahdollinen päiväretkikohde Tallinnasta! Jos se ajatus ei kiinnosta, voit klikata itsesi takaisin ylävalikkoon ↑↑↑↑

Narva päivässä ja illaksi takaisin Tallinnaan? Täysin realistinen retki-idea!

Päiväretki Tallinnasta Narvaan: olisiko siinä järkeä?

Narvan aamujunassa tajusin, että päiväretki Narvaan on hyvinkin tehtävissä oleva juttu! Aamun ensimmäinen juna lähtee varttia vaille seitsemän ja on perillä puoli kymmenen aikaan. Bussilla vaihtoehtoja on enemmänkin.

Narvan päiväretken voi aloittaa vaikka kävelemällä rautatieasemalta Viiden kruunun näköalapaikalle.

Jos lähtee takaisin vaikka kello 17.00 tai 19.30 junalla, ehdit mainiosti käydä Narvan linnassa ja raatihuoneella, kävellä rantapromenadilla ja ihailla sen eeppisiä näkymiä.

Kun lähdet matkaan sunnuntaina, voit noiden sijaan tai rinnalla varata ajan Kreenholmin tehtaiden puolitoistatuntiselle opastetulle kierrokselle.

Narvan museon taidegalleriassa oli muuten upea pysyvä näyttely! Museo on pieni, joten sekin voi mahtua päiväretken ohjelmaan.

Yksi idea on kiertää Narvan tärkeimmät nähtävyydet tämän suomenkielisen audio-oppaan kanssa.

Jos tulet junalla, niin suosittelen että aloitat kierroksen ”väärästä” päästä eli pisteessä 10 olevalta Viiden kruunun näköalapaikalta ja jatkat siitä kävelyä rantapromenadin kautta vanhaan keskustaan ja Raatihuoneentorille.

Ylhäältä Hermannin tornista Narvan linnasta aukeaa mahtavat 360° näkymät ympäri kaupunkia – ja myös Venäjän puolelle.

Aikaa on varmasti käydä myös kahvilla esimerkiksi kohvik Bublikissa tai lasillisella ja tapaksilla Valge Kõrvits -kahvilassa.

Ennen junan tai bussin lähtöä voit istahtaa syömään johonkin tämän kohdan paikoista. Olen paikoittanut Narvan ravintolat myös tälle kartalle. 

Ravintola Old Trafford on Peetri platsin nurkalla. Siitä on lyhyt matka Tallinnan bussien lähtölaitureille.

Päiväretkellä ehdit mainiosti nähdä Narvan tärkeimpiä kohteita ja voit aloittaa suunnittelemaan pidempää reissua, jolla voit kierrellä ympäristöjäkin!

Miltä ajatus Narvan päiväretkestä sinusta kuulostaa? Voit palata takaisin ylävalikkoon ↑↑↑↑ ja katsoa uudestaan oppaan eri osia, tai jatkaa alaspäin. Kokosin loppuun nipun hyödyllisiä linkkejä

Tämä kaunotar seisoo Sillamäen rannassa.

Hyödyllisiä linkkejä

Itä-Virosta löytyy valtavasti tietoa niin Itä-Viron kuin Narvan ja Visit Estoniankin sivuilta. Tässä koko joukko linkkejä, joista on varmasti apua matkaa suunnitellessasi:

Kreenholmin autioitunut kulttuuripalatsi oli yksi Narvan erikoisista nähtävyyksistä.

Muista myös nämä!

Kiinnostavia kohteita muualla maakunnassa:

Takaisin oppaan päävalikkoon ↑↑↑↑

Olipa se matka! Nyt on aika sanoa Itä-Virolle näkemiin, mutta vain vähäksi aikaa. Olen varma että tänne palaan.

Lue lisää kirjoittajasta

Kymmenettuhannet ihmiset kuukaudessa vierailevat nykyään Hennan blogissa, mutta tie onnistumiseen kulki mutkien kautta. Lue täältä hänen tarinansa: ”Kuka ihmeen Henna? Ja mikä Sooloiluja?” Jos haluat lähettää Hennalle viestin, vieraile tällä yhteystietosivulla.

Vuoden 2023 Finnish Travel Galassa Henna valittiin Vuoden Matkailuvaikuttajaksi.

Vuoden matkailuvaikuttaja Henna Mikkilä

Leave a Reply

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *